Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak nauczyliśmy maszyny liczyć i myśleć za nas? Część 38: Oprogramowanie użytkowe. Edytory tekstowe

30 grudnia 2022 | Rzecz o historii | Ryszard Tadeusiewicz
Specjalne wersje Worda dla systemów konkurujących z Windowsami to np. udostępniony w 2017 r. Microsoft Word for Android
autor zdjęcia: shutterstock
źródło: Rzeczpospolita
Specjalne wersje Worda dla systemów konkurujących z Windowsami to np. udostępniony w 2017 r. Microsoft Word for Android

W 1983 r. użytkownikom MS DOS-a udostępniono program WordPerfect. Program ten powstał w 1979 r. w Brigham Young University, a stworzył go student Bruce Bastian pracujący pod kierunkiem profesora Alana Ashtona.

Po opisaniu systemów operacyjnych i programów służących do korzystania z internetu przyszła pora na programy użytkowe. Dziś omówię historię powstania i rozwoju edytorów tekstowych, czyli programów, które każdy z nas ustawicznie używa, pisząc różne teksty w pracy, w domu, a nawet na ulicy, bo smartfony też są wyposażone w edytory.

Komputer to mądra maszyna do pisania

Obecny postęp w zakresie oprogramowania użytkowego doprowadził do tego, że zaawansowane programy do tworzenia i obróbki tekstów zostały podzielone na edytory tekstów i procesory tekstów. Edytory pozwalały tylko pisać i poprawiać teksty (dodawać i usuwać słowa, kopiować, przenosić i powielać całe fragmenty tekstu, rozmieszczać tekst na ekranie w taki sposób, że jeśli kolejny wyraz nie mieścił się w pisanej akurat linii tekstu, to był automatycznie przenoszony w całości do następnej linii itp.). To dziś potrafi każde urządzenie elektroniczne, nawet najbardziej prymitywny telefon komórkowy (np. przy pisaniu SMS-a), ale kiedyś to była nowość, bo takich możliwości nie dawały zwykłe maszyny do pisania. Tak więc edytor umożliwia przygotowanie treści tworzonego dokumentu. Natomiast do kreowania jego formy (wielkość i krój czcionki, jej ewentualne pogrubienie lub...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12458

Wydanie: 12458

Spis treści

Reklama

Zamów abonament